4 pytania, które warto zadać klientce przed makijażem/charakteryzacją


Wiadomo, każdy może zaliczyć wpadkę, w szczególności na początku swojej kariery i na przykład źle dopasować makijaż do osoby. Dlatego warto zapamiętać kilka kluczowych pytań, które naprowadzą Cię na efekt jakiego spodziewa się Twoja klientka.

Tym razem krótko i treściwie, a zatem:

1. Alergie

Pierwsze i najważniejsze to ewentualne uczulenia, alergie. To jedna z najgorszych reklam Twoich usług – uczulenie po makijażu wykonanym przez Ciebie.

W sytuacjach, gdy skóra jest bardzo problematyczna, a dana osoba ma już sprawdzony swój ulubiony podkład lub tusz do rzęs – można zaproponować użycie jej kosmetyku. Uważam, że nie jest to żadne faux pas.

2. Jakiego makijażu/charakteryzacji od nas oczekuje?

Czy klientka spodziewa się mocnego makijażu, czy raczej delikatnego. Z tego pytania również możesz wywnioskować, czy impreza odbywa się w ciągu dnia, czy może wieczorem przy sztucznym świetle. Zapytaj na jaką okoliczność jest make up.

W przypadku charakteryzacji na pewno warto zapytać o takie rzeczy jeszcze przed spotkaniem – tu potrzeba trochę więcej czasu na przemyślenie i zaplanowanie.

3. Czy na codzień klientka się maluje?

Jeżeli Twoja klientka nie wykonuje makijażu na sobie na codzień, to nie zdziw się że będzie bardzo zaskoczona jeśli zaproponujesz jej mocne smokey eye. Dodatkowo, jeżeli nie maluje się, może nie wiedzieć, czy jakieś uczulenia mogą występować (dlatego uważam, że i tak najlepiej jest zawsze pracować na jak najbardziej naturalnych kosmetykach ;))

4. W co będzie pani ubrana oraz jakie dodatki i fryzura?

Kluczowe pytanie, aby zaproponować odpowiedni make up. Oczywiście tak, jak wspomniałam wcześniej warto zapytać klientkę o jej oczekiwania, czy ma wizję makijażu, ale uważam że nie bez powodu przyszła do profesjonalistki i Twoje sugestie i propozycje kolorystyczne są dla niej bardzo cenne. Dlatego śmiało wyrażaj swoje zdanie i proponuj odważne rozwiązania.

Wiele rzeczy można wyczytać z klientów nawet nie zadając pytań. Wystarczy być dobrym obserwatorem. Usposobienie osoby, czy jest skromna lub może bardzo ekspresyjna łatwo nas naprowadzi, czego może spodziewać się dana osoba po naszej pracy. Obserwuj również strój, w jakim przyszła. Gdy nauczysz się pracować z obserwacją, ułatwi Ci to zadanie.

Klientka w zamian za to, zada Ci pewnie głównie jedno pytanie…ile ta usługa kosztuje? 😉 I moja dobra rada, z odpowiedzią nigdy nie czekaj do końca zlecenia. Nawet jeśli klientka nie zapyta sama z siebie, warto grać od razu w otwarte karty i poinformować ile kosztuje makijaż/charakteryzacja, aby nie było niezręcznego zaskoczenia pod koniec.

O co według Ciebie warto zapytać jeszcze przed wykonaniem makijażu lub charakteryzacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *