Jak stworzyć idealne stanowisko pracy?

Stworzyłam dwa kompatybilne ze sobą artykuły opowiadające o Twoim idealnym Królestwie, bo chyba tak mogę nazwać wymarzone miejsce pracy: Jak stworzyć idealne stanowisko pracy oraz Ergonomia miejsca pracy. Drugi artykuł nie będzie udostępniony dla wszystkich, ale o tym jak go uzyskać dowiesz się poniżej.

Kto już trochę w tym zawodzie pracuje, ten wie, że zdarza się pracować w przedziwnych warunkach. Na klęcząco, na stojąco, z czołówką na głowie, w ciepłych rękawiczkach…Ale wyobraźmy sobie idealne miejsce. Takie, nad którym możemy zawładnąć. Zaprojektować po swojemu. Na co głównie zwrócisz uwagę projektując swoje stanowisko pracy?

Myślę, że marzeniem chyba prawie każdej wizażystki i charakteryzatorki jest posiadanie swojego własnego stanowiska pracy, gdzie będzie mogła zapraszać swoje klientki. Tworzenie takiego stanowiska wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego warto przemyśleć, aby dobrze zainwestować pieniądze. Są cztery główne, najważniejsze elementy stanowiska pracy:

  1. Oświetlenie

Idealna barwa światła do wykonywania makijażu bądź charakteryzacji to 4000 – 5500K, czyli odpowiednik neutralnego światła dziennego. 

wykres barwy swiatla
źródło. https://www.ledkia.com/pl/content/39-temperatura-barwowa-swiatla

Jakie źródło światła wybrać? 

Oprócz światła dziennego, przy którym możesz malować, masz do wyboru głównie dwie opcje: lustro z oświetleniem lub lampę pierścieniową. O lustrze opowiem trochę później, skupmy się na lampie typu ring. Jak wybrać odpowiednią? Po odpowiedź skierowałam się do specjalisty, który ma styczność z lampami na co dzień – Marcin Przybylski, właściciel sklepu Fotoamigo.pl

zestaw lampa pierscieniowaCharakteryzator. Asortyment lamp na rynku jest ogromny…Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy wyborze lampy?

Marcin Przybylski – Fotoamigo.pl. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

  • do jakich celów ta lampa ma nam służyć,
  • czy jest dla nas istotny mobilny aspekt jej konstrukcji (czyli prościej mówiąc – czy lampa będzie używana w jednym miejscu, czy będziemy z nią gdzieś jeździć),
  • jakim budżetem dysponujemy?

Często popełnianym błędem przy wyborze pierwszej lampy jest kurczowe trzymanie się jak najniższego budżetu. W wielu przypadkach za 20-30% więcej niż zakładany budżet początkowy, można się zaopatrzyć w rozwiązanie trwalsze, wygodniejsze w przewożeniu, z regulacją mocy i temperatury barwowej.

Ch. Słusznie Pan zauważa, że lampa może służyć stacjonarnie bądź mobilnie. Co z jej zasilaniem w przypadku, kiedy pracujemy w plenerze? 

Fotoamigo. Niektóre lampy – te ze średniej i wyższej półki cenowej – mają z tyłu sloty na akumulatory (zazwyczaj na dwie sztuki). Pozwala to na pracę w plenerze lub w miejscach, w których dostęp do prądu jest utrudniony. W zależności od mocy użytych ogniw, para akumulatorów zwykle wystarcza na około 2-3h pracy na pełnej mocy.

Ch. Z jakim kosztem należy się liczyć kompletując taką lampę? 

Fotoamigo. Na podstawowy zestaw składa się zwykle statyw, przegub oraz najistotniejsza część, czyli sama lampa. W niektórych przypadkach stosuje się jeszcze softbox, czyli to, co rozprasza nam źródło światła – o ile jest taka potrzeba. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wiele osób mylnie nazywa softboksem cały zestaw, podczas gdy sam softbox to ta największa – prostokątna lub ośmiokątna powłoka z półprzepuszczalnym materiałem na froncie. Najprostsze zestawy można kupić już za niewiele ponad 100 zł, należy jednak pamiętać, że nie będzie to nic trwałego ani wygodnego w codziennym użytkowaniu. Przyzwoity, stabilny statyw to wydatek rzędu 80-100 zł (najprostsze można kupić taniej, nawet za 40 zł). Lampy starszej generacji, ze świetlówką, to wydatek rzędu 150-300 zł w zależności od mocy – najczęściej jest to 40W lub 65W. Lampy LED nowej generacji, najczęściej już z regulacją mocy, temperatury barwowej oraz przegubem i torbą w komplecie to wydatek od 300 do 700 zł.

Ceny lamp pierścieniowych mają bardzo dużą rozpiętość od 190 zł – 800 zł

Optymalna cena za lampę to ok. 550 zł

Ch. Jaka jest żywotność lampy pracującej na akumulatorach?

Fotoamigo. W przypadku najpopularniejszych obecnie ogniw litowo-jonowych należy przede wszystkim pamiętać o jednym podstawowym zaleceniu – gdy lampa nie jest używana, akumulatory należy możliwie szybko naładować i przechowywać w stanie naładowanym.

To, co zdecydowanie najszybciej obniża wydajność akumulatorów, to przechowywanie ich w stanie głębokiego lub całkowitego rozładowania. Dobre akumulatory użytkowane w prawidłowy sposób powinny służyć bez problemów 3-4 lata, oczywiście ich żywotność może się różnić w zależności od tego, jak intensywnie i często są używane, przechowywane oraz ładowane.

Ch. Obecnie najpopularniejszy rodzaj lampy do makijażu to te pierścieniowe. Czy pojawiają się również inne zamienniki na rynku (w innej formie, kształcie), które również przydają się zarówno do makijażu, jak i do wykonywania zdjęć?

Fotoamigo. Jak najbardziej – oprócz lamp pierścieniowych popularne są również prostokątne panele LED oraz żarówki LED. Część osób, dla których na początek najistotniejszy jest niski budżet początkowy potrzebny na oświetlenie, wybiera żarówki energooszczędne, tzw. „świderki”.

panel LED

Aby zapoznać się z asortymentem lamp, zaglądajcie do sklepu Pana Marcina – Fotoamigo.pl 🙂

  1. Krzesło

Pamiętaj, że krzesło powinno być wygodne zarówno dla modelki/klientki, jak i dla CIEBIE! I nie mówię tu o siedzeniu na nim, a wręcz przeciwnie. Możliwe, że będziesz czasami stać przy nim godzinami. Bez względu na jakim etapie rozwoju zawodowego jesteś, zacznij natychmiast dbać o swoje plecy! Nie zginaj się i nie nachylaj nad osobą malowaną, tam gdzie nie trzeba.

krzesło wizażystyDrewniane czy metalowe? Składane czy stacjonarne? Z podłokietnikami czy bez?

Prawda jest taka, że każdy ma inne wymagania wobec fotela i tylko TY wiesz najlepiej, czego potrzebujesz. Jeżeli częściej zdarza Ci się podróżować na zlecenia to na pewno przyda Ci się lekkie, składane krzesło, ale niestety wielokrotnie idzie to w parze z jego słabą jakością. Stabilne drewniane lub te na metalowej nodze na pewno są idealne do stacjonarnego punktu, gdzie przyjmujesz klientki

Jedno jest pewne, nie ma co na nim oszczędzać. Nie mam w tym żadnego celu, aby namawiać Cię na najdroższe krzesło, ale nie wybieraj najtańszego. Jak to się mówi „oszczędny dwa razy płaci”. Warto te pieniądze przeznaczyć na jedną, a solidną inwestycję. Ponadto, krzesło powinno być wykonane z materiału łatwego do utrzymania w czystości. 

Co to znaczy solidne krzesło?

Takie, które (jeżeli siedzenie jest wykonane z materiału) nie będzie się pruć pod klientką, rurki aluminiowe nie będą się wyginać, farba szybko ścierać i będziesz czuć, że jest stabilne.

Krzesło może być wzbogacone w dodatkowe „gadżety”: oparcie na głowę, podwieszane kieszenie z boku lub tyłu na pędzle czy inne potrzebne rzeczy. No i odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz umieścić na krześle swoje logo, czy chcesz wspierać promocję jakiejś marki…

Ceny krzeseł dobrej jakości dostępnych na polskim rynku to minimum 600 zł. Udało mi się znaleźć również ciekawe rozwiązania na zagranicznych stronach internetowych.

Za profesjonalne krzesło możesz zapłacić już od 159 zł. Górna granica sięga nawet pięciocyfrowych kwot…

Ja bym celowała w te za min. 600zł

3. Lustro

Praca z lustrem jest jednym z elementów którego musi się nauczyć młoda wizażystka. W lustrze możesz dostrzec symetrię oraz ogólny obraz, który dostrzeże obiektyw aparatu. Jak je dobrać do swoich potrzeb? Oddaję głos profesjonalistom w dziedzinie wykonywania luster z oświetleniem – ZAP project.

Charakteryzator. Jak wybrać odpowiednie dla nas lustro?

ZAP project. Lustro z oświetleniem dla profesjonalisty powinno być wybierane przede wszystkim w oparciu o charakter wykonywanej pracy. Inne lustro będzie potrzebowała makijażystka, a inne fryzjerka. Większość makijażystów preferuje lustra w orientacji poziomej tzn. że górna i dolna krawędź lustra są dłuższe od bocznych. Takie lustro sprawia, że większa część tafli roboczej jest wysunięta bardziej na boki, co zwiększa pole widzenia i poprawia komfort pracy. Dla fryzjerów polecamy raczej tafle w orientacji pionowej, tak aby odbicie w tafli nie ucinało nam części długich włosów klienta. Druga kwestia to czy lustro będzie zawieszone na ścianie czy też postawione na blacie toaletki – jeśli wybierasz tę drugą opcję, to proponujemy zrezygnować z dolnego rzędu oświetlenia, czyli żarówek na dolnej krawędzi lustra. Będzie to wygodniejsze i praktyczniejsze, ponieważ wystające żarówki na dolnej krawędzi tuż nad blatem toaletki zajmą trochę miejsca na nim i będą bardziej przeszkadzać niż pomagać, a często i tak będą zasłonięte przez ustawione na blacie kosmetyki.

Oświetlenie w konfiguracji góra + boki w zupełności wystarcza również dla profesjonalistów.

Ch. To wychodzi łącznie dość sporo żarówek…czy one są energooszczędne? 

ZAP project. W większości obecnych luster z oświetleniem stosuje się bardzo energooszczędne źródła światła LED. Zapewniają one oszczędność energii, a co za tym idzie i pieniędzy, nawet do 80-90% w stosunku do tradycyjnych żarówek wolframowych. Dodatkowym atutem źródeł LED jest ich niska temperatura pracy oraz brak emisji szkodliwego promieniowania UV. Dobierając żarówki LED do profesjonalnego lustra do makijażu warto zadbać o to, by miały one niedużą moc – aby nas nie oślepiały, odpowiednią barwę światła – polecamy tutaj barwę neutralną w zakresie od 4000 do 5500K oraz wysoki współczynnik oddawania barw Ra CRI – większy lub równy 80. Zwracajmy również uwagę na okres gwarancji, jaki daje producent lub importer tak, aby był on jak najdłuższy.

Ceny luster wraz z oświetleniem zaczynają się od 629 zł

Lustro o optymalnym rozmiarze to wydatek rzędu 749 zł (w zależności od udogodnień)

Ch. Czy takie lustro jest trudne w montażu?

ZAP project. Lustra do makijażu firmy ZAP project montuje się bardzo łatwo. W zestawie do każdego lustra kupujący otrzymuje komplet kołków do ścian litych np. żelbetonowych wraz z haczykami, na których wiesza się lustro na ścianie. Trzeba przy tym pamiętać, że kołki należy we własnym zakresie dopasować do typu posiadanej w pomieszczeniu ściany! Nie każde kołki będą się nadawały do ściany ceglanej lub z karton-gipsu – jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednio dobrany kołek zapewnia bezpieczne zamocowanie lustra. Po wywierceniu otworów w ścianie i umieszczeniu w nich kołków należy w nie wkręcić haki z zestawu, a potem zawiesić na nich lustro. Z tyłu lustro w jego ramie są przygotowane specjalne otwory z metalowymi wieszakami, które służą do zawieszenia i solidnego zamocowania lustra na ścianie. 

Ch. Lustro z oświetleniem jest dość sporym wydatkiem, czy jest jakaś alternatywa? 

ZAP project. Oczywiście istnieje ciekawa alternatywa. Firma ZAP project jako pierwsza w Polsce wprowadziła do sprzedaży mobilne panele oświetleniowe z żarówkami LED, przygotowane specjalnie z myślą o tych, którzy na co dzień pracują z makijażem.

Panele te są lekkie i zapewniają dużą ilość najlepszej jakości światła. Można je zawiesić na ścianie, a także w dowolnej chwili zdjąć i zabrać ze sobą np. na makijaż do klienta, gdzie postawimy je pionowo na specjalnej podstawce. Wiele innych firm zaczęło wykonywać podobne panele, ale musimy tutaj przestrzec potencjalnych przyszłych właścicieli takich produktów, aby zwracali szczególną uwagę na konstrukcję takich paneli, a w szczególności sposób wykonania oraz maskowania instalacji elektrycznej. Zdarza się, że na rynku można spotkać takie panele, z których z tyłu wystają kable – jest to bardzo niebezpieczne! Wszystkie przewody instalacji elektrycznej powinny być zabezpieczone i niewidoczne. Zwracajmy na to szczególną uwagę, bo przecież w pobliżu mogą przebywać nasze dzieci, które takimi przewodami mogą zacząć się bawić!

4. Blat na kosmetyki

Generalnie każda płaszczyzna sprawdzi się jako blat, na który możesz wygodnie wyłożyć swoje kosmetyki. Ale, gdy chodzi o ten idealny…każdy ma swoje preferencje.

Postaw przede wszystkim na to, aby był łatwy w utrzymaniu czystości oraz wystarczająco duży na Twoje szpargały. Wybierając moje biurko (tak, maluję przy biurku ;)) byłam przerażona jego długością 1,40m. Pierwsza moja myśl to, gdzie ja wstawię takiego kloca?! Teraz oczywiście okazuje się, że mógłby być jeszcze dłuższy, czasami brakuje miejsca 🙂

W kwestii stołu, postawiłam na upcycling – klasyczne sosnowe, drewniane biurko pod komputer, znalezione na OLX za 50 zł. Przeobraziliśmy je z partnerem w oryginalną toaletkę ucząc się przy tym japońskiej techniki opalania drewna Shou Sugi Ban.

Zdaję sobie sprawę, że takie zabawy to jednak nie dla każdego. Dlatego w kwestii profesjonalnych stanowisk niech wypowie się znowu ZAP project:

Charakteryzator. Jakie stanowiska do malowania cieszą się największą popularnością?

ZAP project. Stanowisko dla makijażysty powinno pomieścić wszystkie często używane przybory wykorzystywane podczas pracy makijażysty. Dlatego duża liczba szuflad z pełnym wysuwem prowadnic (szuflada wysuwa się cała więc mamy dostęp również do rzeczy, które znajdują się z tyłu) oraz sporym udźwigiem jest w tym przypadku niezrównanym atutem. Ważna jest też ergonomia pracy – dla osób, które pracują na stojąco poleca się zdecydowanie wyższe od standardowych biurek toaletki. Jako standard wysokości toaletek przystosowanych do pracy na stojąco przyjęliśmy co najmniej 95cm. Zwiększona wysokość toaletki automatycznie zwiększa nam także dostępną przestrzeń w szufladach. W ostatnim czasie największym bestsellerem w sklepie internetowym ZAP project są zestawy składające się z toaletek LUNA DELUXE oraz dopasowanych do nich na długość blatu luster z oświetleniem. 

toaletka luna deluxeToaletki LUNA DELUXE posiadają standardowo blat o długości 120 cm oraz dużą ilość pojemnych szuflad z funkcją pełnego wysuwu i cichego samodomyku (opcjonalnie otwieranie przez naciśnięcie frontu – system PUSH TO OPEN). Do tej długości blatu pasują np. lustro do makijażu z taflą o wymiarze 70×100 cm (pełny wymiar razem z ramą to w tym przypadku 88×118 cm) umieszczonej w białej gładkiej ramie z 16 żarówkami dookoła tafli (model 70×100 ROF-16 ECO) lub lustro bez ramy od frontu, z 13 żarówkami umieszczonymi na górnej oraz dwóch bocznych krawędziach tafli o wymiarach 90×115 cm (model 90×115 OWT-13 ECO). 

Są to więc spore lustra, które zapewniają odpowiedni komfort pracy profesjonalisty i dużą ilość światła. Do użytku typowo domowego polecamy natomiast mniejsze stanowiska składające się np. z lustra z białą ramą 60×80 ROF-14 ECO oraz toaletki LUNA „M” z jedną długą szufladą podzieloną przegródkami na 3 równe części. Przypominamy również, że wykonujemy produkty na wymiar i oczywiście w razie pytań jesteśmy do dyspozycji naszych klientów.

  1. Organizacja stanowiska pracy

Jeżeli posiadasz już wszystkie potrzebne elementy idealnego stanowiska pracy, czas pomyśleć, jak nad nim zapanować. Nawet (a może przede wszystkim) na własnym stanowisku pracy można łatwo zginąć w  panującym tam chaosie…Szerzej ten temat poruszam w artykule Ergonomia miejsca pracy, ale już teraz polecam Ci jedno z rozwiązań, jak zapanować nad bałaganem. A w zasadzie nie ja, tylko Kaja Karpienko, wizażystka i założycielka MUAccessories – firmy produkującej organizery do szuflad.

Charakteryzator. Czym są organizery i dlaczego powinnyśmy w nie inwestować? 

Kaja Karpienko – MUAccessories. Organizery na kosmetyki to rzecz niezbędna w pracy każdego wizażysty. MUAccessories.pl jest jedynym w Europie producentem organizerów do szuflad. Proponujemy wizażystom rozwiązania ułatwiające utrzymanie porządku w swoich kosmetykach. Zakup organizerów to nie koszt, a inwestycja. Dzięki utrzymaniu porządku oraz zastosowaniu metody 5S, o której edukujemy wizażystki, możesz wykonywać swoją usługę szybciej. Dodatkowo, nie będziesz tracić czasu na szukanie kosmetyków i sprzątanie. 

Ch. Nie ma nic gorszego jak chaos panujący w szminkach czy w pojedynczych opakowaniach cieni lub bronzerów…jaka jest na to rada?

Kaja Karpienko. Przede wszystkim od najpotrzebniejszych! Jeśli często sięgasz po jakiś kosmetyk, nie chowaj go na końcu szuflady 🙂 Warto wiedzieć, że jest wiele sposobów na układanie kosmetyków. Perfekcyjnej organizacji w szufladach uczę na moich szkoleniach o organizacji stanowiska pracy wizażysty. 

Ch. Który produkt jest uważany za kultowy, jako must have każdej wizażystki? 

Kaja Karpienko. Nie ma jednego rodzaju organizera, który mogłabym polecić najbardziej. Po prostu organizer do szuflady jest produktem must have każdego wizażysty. Jestem pewna, że wybierając jeden z nich, będziesz chciała zorganizować w ten sposób wszystkie swoje kosmetyki. 

Ch. Jak wiemy szuflada szufladzie nie równa, czy organizery są uniwersalne? 

Kaja Karpienko. Organizery powinny być dostosowane do szuflady, aby się w niej nie przemieszczały. Dzięki temu, że produkujemy organizery w Polsce, każdy z nich możemy wykonać na wymiar. Wystarczy napisać do nas maila z wymiarami szuflady i nazwą wybranego organizera.

Myślę, że teraz Idealne stanowisko pracy nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic. A skoro już wiesz to wszystko, to wskakuj od razu do kolejnego artykułu – Ergonomia miejsca pracy, który jest zarezerwowany tylko dla osób zapisanych do newslettera.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz raz w miesiącu maila z 3 kodami rabatowymi do różnych sklepów online, tym razem będą to kody rabatowe do sklepów partnerów tego artykułu. 

W tym miesiącu dodatkowo otrzymasz również dostęp do artykułu Ergonomia miejsca pracy.

Obserwujesz już?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *