Jak wycenić makijaż?

Na rynku można znaleźć usługę makijażu za 50 zł oraz za 300 zł. Skąd taki rozstrzał cenowy? Jak można wykonać tę samą usługę, jaką jest makijaż, za tak skrajnie różne ceny?  Ostatnio na zajęciach w szkole charakteryzatorskiej, gdzie wykładam, pojawiła się dyskusja na temat tego, jak wycenić makijaż? To mnie zainspirowało do poruszenia tego tematu w szerszym aspekcie. 

Cena makijażu lub też charakteryzacji jest składową wielu czynników, które należy uwzględnić tworząc swój cennik. To, o czym klientki czasami nie myślą wybierając wizażystkę to fakt, że cena odwzorowuje poziom umiejętności danej osoby. Dodatkowo odbyte kursy doszkalające (za które nota bene pewnie trzeba było zapłacić), a także z tych bardziej przyziemnych spraw, koszt ZUS-u jeśli posiada działalność gospodarczą, podatek, czynsz za studio wizażystki i na samym końcu również koszt kosmetyków. Dlaczego podaję koszt kosmetyków na samym końcu, tłumaczę w artykule Ile zarabia wizażystka?

Czas to pieniądz – szanuj go

Ile czasu poświęcasz na zlecenie? 1h? 2 dni? Tydzień?

Od tego MUSI zależeć Twoja stawka. Ustaw sobie dzienną stawkę oraz godzinową dla własnego rozeznania. Analizuj także, jakie zlecenia są dla Ciebie najbardziej intratne? Czy wolisz wiele małych, a może jedno duże?

Przykładowo, dzień Twojej pracy może kosztować 600 zł, a godzina 100 zł. Stawki pracy zależą od Ciebie.

Jakiego kalibru ma być wykonana praca?

Wartość Twojej pracy zależy także od tematyki zlecenia. Inaczej możesz wycenić pracę, gdzie wykonujesz wyłącznie makijaż, a inaczej zlecenie gdzie potrzebny jest bodypainting lub efekty specjalne. Do takich zleceń potrzebujesz innych materiałów, a także zdolności, które są „w cenie”.

:: PRO TIP :: pamiętaj, im bardziej unikatowe są Twoje umiejętności, tym bardziej będą Cię cenić zleceniodawcy, a tym samym Twoje stawki mogą wzrosnąć.

Nie bój się dużych cyfr

Mówiąc krótko, duże zlecenie, duże cyfry 😉 Z początku może sprawiać Ci trudność operowanie dużymi kwotami. Boisz się, że odstraszysz klienta? Pewnie nie raz tak się stanie. Pięciu klientów może zrezygnuje, a szósty zdecyduje się na Ciebie. Warto dla tego jednego udowodnić sobie i otoczeniu, że szanujesz swój czas oraz zdobyte doświadczenie. Nie jest nigdzie powiedziane, że Twoja usługa musi być dostępna dla wszystkich.

Gdy zwątpisz w to, czy suma nie jest zbyt wysoka, przypomnij sobie, ile zachodu kosztowało Cię aby dojść tu, gdzie jesteś. Pamiętaj o czasie oraz pieniądzach, które sama zainwestowałaś, aby stać się profesjonalistką.

:: PRO TIP :: przy dużych zleceniach dla korporacji, możesz spotkać się z próbą negocjacji Twojej stawki. Warto to uwzględnić w pierwotnej wycenie, abyś miała od jakiej stawki dać upust.

Produktywność to podstawa

Zarządzaj swoim czasem tak, aby być jak najbardziej produktywna. Jeżeli masz wiele zleceń na makijaż ślubny jednego dnia, zapraszaj panie do swojej pracowni. Zaoszczędzisz czas na przemieszczanie się między punktami. Są klientki, którym może nie przypaść to do gustu, ale warto zaryzykować dla tych, które skłonne będą pójść na taki układ.

Jeżeli mimo wszystko chcesz dojeżdżać przekalkuluj to, czy na pewno Ci się opłaca. 

PRZYKŁAD: jeżeli jedziesz do klientki wykonać makijaż za 180 zł, a dojazd w jedną stronę to 30 min, to  łącznie zarabiasz 180 zł za 2 h Twojej pracy, nie wliczając w to jeszcze czasu poświęconego na pakowanie kosmetyków. W tym samym czasie możesz u siebie obsłużyć dwie klientki i zarobić 360 zł. Warto przestawić się na tryb wyjazdowy w przypadku, gdy klientka (np. panna młoda) zagwarantuje Ci min. 3 klientki na make up.

Nie zaniżaj cen rynkowych!

O tym już wspominałam w artykule Ile zarabia wizażystka?, ale nigdy nie zaszkodzi powtórzyć. Jeżeli wiesz, że wszystkie wizażystki na około wyceniają makijaż na 130 zł, a Ty wyceniasz go na 60 zł, to to nie jest dobra droga! To właśnie jest psucie rynku! Jest to niesprawiedliwe wobec innych wizażystek oraz przedstawia błędny obraz klientkom o naszych usługach. 

Jeżeli chodzi o klientki indywidualne, makijaż należy do usług luksusowych. Nie jest to coś niezbędnego. Umówmy się, bez makijażu wykonanego przez profesjonalistkę można żyć. Dlatego jeśli ktoś już się decyduje na taką usługę, powinna ona odpowiednio kosztować, a nie być “tania, jak barszcz”.

banknot 100zl

Rabat z głową

Wiadomo, rabaty są fajne. Każdy je lubi, ale pamiętaj, ta usługa powinna nadal być opłacalna dla Ciebie, czy to finansowo, czy też może zdobywając tuzin nowych klientów.

Anulowanie zamówienia

To takie NNW w naszym zawodzie. Zabezpiecz się na wypadek nieoczekiwanych okoliczności. Najlepszym zabezpieczeniem na wypadek anulacji zlecenia jest po prostu umowa, w której jest zawarte, co w takiej sytuacji zrobić. Prawda i realia naszej pracy są takie, że jednak nie z każdą osobą/firmą umowa jest zawierana. Parokrotnie zdarzało mi się, że ktoś zrezygnował z usługi w ostatniej chwili. Moja rada jest taka, że zawsze w takich sytuacjach należy poprosić o odpowiednią zapłatę mimo wszystko. Należy wytłumaczyć zleceniodawcy, że jeśli zrezygnował dzień przed zleceniem – dla Ciebie jest to dzień w plecy, ponieważ nie znajdziesz już żadnej pracy na kolejny dzień. 

Zdarzyło mi się nawet, że plan filmowy, na którym pracowałam za umówioną dniówkę, niespodziewanie skończył się wcześniej. Poprosiłam o swoją gratyfikację tak czy owak – klient bez problemu się zgodził. Nie rozumiem dlaczego taka osoba miałaby nie zapłacić, skoro pierwotnie pieniądze na kolejne dni pracy były zabudżetowane to znaczy, że mają z czego wypłacić.

Innym razem pojechałam za Wrocław malować gości weselnych. Umówione były 4 osoby, na miejscu okazało się, że są tylko 2 (dla tylko dwóch klientek nie opłaca mi się jechać za miasto). Poprosiłam o zapłatę za te dwie panie, które zrezygnowały. Osoba, z którą się rozliczałam nie widziała kompletnie problemu, aby uregulować ze mną płatność.

Zasługujesz na podwyżkę

Uwaga użyję trudnego słowa – inflacja 😉 Dla niewtajemniczonych, jest to sytuacja kiedy ceny wszystkich produktów i usług w państwie wzrastają. Pamiętaj, aby nie pozostać w tyle. Ze względów ekonomicznych jest to niemożliwe, abyś wykonywała tą samą usługę w tej samej cenie przez 5 lat. Jeżeli cena masła, płynu do naczyń i papieru toaletowego wzrasta, to dlaczego cena za Twoją usługę nie powinna?

Ponadto, jeżeli jesteś freelancerką i Twoje zarobki zależą od tego, na ile je wycenisz, pamiętaj, że wraz ze wzrostem Twojego doświadczenia oraz stażu pracy, warto pomyśleć o podniesieniu stawki. 

Zarobki początkującej charakteryzatorki mogą oscylować ok. 1000 zł miesięcznie. Wiem, nie brzmi to zbyt kolorowo. Prawda jest taka, że tuż po ukończeniu szkoły nie masz jeszcze ani zbyt wielkiego doświadczenia, ani sieci kontaktów, a do tego stawki nie powinny być z początku wygórowane. Ale wierz mi, ta sytuacja bardzo szybko może ulec zmianie. Jako profesjonalistka z doświadczeniem możesz zarobić wielokrotność tej stawki!

Tworząc wycenę dla klientki/firmy odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Ile godzin będę wykonywać zlecenie?
  • Na ile zaawansowane jest to zlecenie? (czy chodzi tylko o “przypudrowanie nosa”, pełen makijaż, a może charakteryzację)
  • Ile potrzebuję godzin, aby przygotować się do tego zlecenia? (czasami do niektórych projektów, trzeba przewertować książki lub internet, aby podszkolić się z danego tematu)
  • Jak wiele jest osób, które potrafiłyby wykonać to zlecenie?
  • Jaka jest według mnie minimalna stawka za takie zlecenie oraz maksymalna (wg moich własnych możliwości na tą chwilę) – w ten sposób możesz znaleźć cenę po środku.
  • no i na koniec…Co mnie wyróżnia, dlaczego klient powinien zdecydować się właśnie na moją ofertę?

Obserwujesz już?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *