Konkurencja w branży beauty

Znasz się z nią? Miałaś możliwość poznać osobiście? Konkurencja jest powszechnie znana wszędzie, w każdej branży, w każdym środowisku. Czy zawsze ma ona zły wydźwięk? Czy należy jej się wystrzegać?

Jeśli chcesz prowadzić biznes, to od początku musisz mieć twardy tyłek. Jeżeli tworzysz nowy rynek z produktem/usługą, która jeszcze nie istnieje, masz monopol. Ale do czasu. Prawdopodobnie prędzej czy później, znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zrobić coś podobnego i wtedy narodzi się konkurencja.

Wchodzisz na istniejący już rynek? To licz się z tym, że konkurencja nie zawsze będzie Ci przychylna.

Na początek krótka definicja.

Czym jest konkurencja?

Konkurencja to stan, kiedy Ty oraz osoby z Twojej branży macie to samo założenie, podobną misję i chcecie uzyskać jak najwięcej korzyści.

Nieuczciwa konkurencja to działanie przedsiębiorcy sprzeczne z prawem, dobrymi obyczajami, które zagraża lub narusza interesy innego przedsiębiorcy albo klienta. Co zalicza się do konkurencji:

  • wprowadzanie klientów w błąd,
  • naruszanie tajemnicy innej firmy,
  • nakłanianie do niewykonania umowy lub obowiązków pracowniczych,
  • naśladownictwo,
  • rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji,
  • utrudnianie dostępu do rynku,
  • przekupstwo,
  • kradzież,
  • nieuczciwa reklama.

(przykłady zaczerpnięte ze strony www.biznes.gov.pl)

konkurencja w branzy beauty

Czy konkurencja zawsze jest zła?

NIE

Zasady uczciwej konkurencji

Przeszukałam różne strony i tak, jak łatwo znaleźć informacje (choćby w konstytucji) na temat złego wpływu konkurencji, tak zasady tej uczciwej nie są zdefiniowane. Na pewno uczciwa konkurencja powinna być zgodna z zachowaniami moralno-etycznymi. Jest to relacja między firmami, która nie ma na celu zamierzonej krzywdy konkurencji.

Koleżanki w branży – ważna rzecz. Mogłabym wymienić dziesiątki argumentów, dlaczego warto mieć znajomych “po fachu”. Z resztą, zawsze uważam, że rynek jest na tyle duży, a nasz zawód na tyle elastyczny, że znajdzie się miejsce dla każdego. Każdy powinien znaleźć tu miejsce na znalezienie własnej formy ekspresji. Ten blog jest idealnym tego przykładem 😉

Niezdrowa konkurencja

Konkurencja była, jest i będzie. Z tym musisz się pogodzić. Jeżeli już teraz jej się boisz to zastanów się, dokąd prowadzi Twój biznes i jak dasz sobie radę dalej?

Chcesz osiągać sukcesy, rozwijać się, być coraz bardziej rozpoznawalna jako ekspert w swoim fachu? Bądź pewna, że konkurencja, która nie będzie mogła znieść Twojego sukcesu, będzie siedzieć Ci na ogonie. To właśnie jest niezdrowa konkurencja.

Rozpowszechnianie plotek na Twój temat, kopiowanie strategii marketingowej, psucie PR-u, podkradanie klientek. Gdy zapytałam Was na moim fanpage’u o Wasze przykłady złej konkurencji, to takie działania przewijały się najczęściej.

Za prowadzenie nieuczciwej konkurencji możesz zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Kary mogą sięgać aż 10% Twojego rocznego przychodu!

Dlaczego powstaje konkurencja?

Każdy chce utrzymać się na powierzchni. Każdemu zależy, aby zdobyć swoją pulę klientów. Usługi często są do siebie bardzo podobne pomiędzy salonami. Nic dziwnego, że każdy próbuje znaleźć czynnik wyróżniający go spośród tłumu.

Dlaczego przejmujemy się zdaniem innych?

Zdarza Ci się otrzymać dziesięć pochwał i tylko jedną opinię krytyczną na Twój temat, a Ty zamiast cieszyć się pozytywnymi komentarzami, skupiasz uwagę na tym jednym negatywnym? Szerzej ten temat poruszam w kolejnym artykule Jak sobie radzić z niezdrową konkurencją?

Kopiowanie innych

Konkurencja często jest efektem słabości drugiej osoby. Brakiem pomysłu na siebie. Wtedy najprostszym rozwiązaniem jest skopiowanie tego, co już istnieje. Ja się pytam, po co?! Czy uważasz, że jesteś na tyle nudna, że nie potrafisz wymyślić czegoś swojego? Brutalne słowa, ale taka prawda. Nasz zawód należy do osób kreatywnych. Te, które podążają wyłącznie za tym, co ktoś inny stworzy i bazują wyłącznie na kopiowaniu, są nijakie i trudno je zapamiętać.

Jak uciec konkurencji?

Najlepszy sposób to ciągły rozwój i pozostawienie konkurencji w tyle. Ale to tylko jedna z propozycji. Zapraszam Cię od razu do kolejnego artykułu Jak sobie radzić z niezdrową konkurencją? 

Więcej na temat newslettera znajdziesz TUTAJ.

Newsletter gotowy na przyjęcie Twojego adresu

Obserwujesz już?

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *