Wizażystka vs. Charakteryzatorka

Przed otwarciem bloga, wstawiłam kilka „zajawek” haseł sugerujących o czym będziesz mogła poczytać na moim blogu. Przyznam się szczerze, że nie liczyłam na jakąkolwiek reakcję z Waszej strony, że będzie się chciało komuś coś napisać 😉 A tu takie miłe zaskoczenie! Wasze odpowiedzi, komentarze jeszcze bardziej zainspirowały mnie do tego tekstu.

Czy każdy wizażysta jest charakteryzatorem? Czy każda charakteryzatorka jest wizażystką? Gdzie tkwi różnica? Gdzie jeden się zaczyna, a drugi się kończy? Czy któryś z tych zawodów jest lepszy, gorszy?

Na wstępie dodam, że prezentuję swoje własne zdanie, a nie świętą jedną jedyną prawdę. Masz pełne prawo się ze mną nie zgadzać.

„Definicja”

Wizażystka wiadomo, to ta osoba, która upiększa. Wie doskonale, gdzie kończy się rama oka, jak utrwalić makijaż, aby długo się trzymał lub w czym najlepiej wygląda panna młoda do ślubu (mówię oczywiście o makijażu ;))

Charakteryzatorka, odróżnia ranę szarpaną od ciętej, wie czym najszybciej pomalować całe ciało na złoto i potrafi przykleić zarost tu i ówdzie.

Gdzie, kto pracuje?

Często, w zależności który z tych zawodów wykonujesz, definiuje to miejsce Twojej pracy. Wizażystki wielokrotnie skupiają się na obsłudze indywidualnych klientek. Jeśli realizują większe zlecenia, najczęściej są to pokazy mody, sesje zdjęciowe czy programy telewizyjne.

Charakteryzatorkę znacznie częściej można spotkać w teatrze tudzież na planie filmowym, ale również w wyżej wymienionych miejscach.

O kursach nie wspominam ponieważ prowadzić je może zarówno wizażystka, jak i charakteryzatorka.

Prawda jest taka, aby być charakteryzatorem, zmusza to do pracy w dużym mieście, tam gdzie możesz liczyć na zlecenia. Wizażystka z kolei może znaleźć klientki w pomniejszych miastach.

Kto zarabia więcej?

Osobiście, za zlecenia charakteryzatorskie biorę więcej. Ale czy jest to regułą? Absolutnie nie. Wiadomo, cena za usługi idzie w parze razem z Twoim know how oraz inwestycją w sprzęt oraz kosmetyki. Czasami makijaż faktycznie może być tańszą usługą, ale za to takich zleceń możesz mieć znacznie więcej niż tych charakteryzatorskich. Stawki? Oczywiście zależy od wielkości miasta, ale po zrobieniu researchu, cenę makijażu można uśrednić do ok. 150 zł (cena minimalna). Cena za charakteryzację na „bieda”- zleceniu (wybaczcie słownictwo) mogą zaczynać się od 200 zł.

clown charakteryzacja

COMBO dwóch zawodów

Na pewno warto posiadać wiedzę z zakresu jednego i drugiego zawodu. Ba! Jest jeszcze rzesza innych zawodów, których wiedza może się przydać: kosmetyczka, fryzjerka, perukarka, stylistka, kostiumografka, fotografka… Ale mówią, że jak jest coś do wszystkiego to jest do niczego, dlatego warto skupić się na wybranym segmencie.

Prawdę mówiąc nie każda wizażystka jest i powinna być charakteryzatorką i tak samo na odwrót. Ktoś kto czuje się dobrze w makijażach i jest w tym doskonały, nie znaczy że odnajdzie się w świecie charakteryzacji. I nie ma w tym absolutnie nic złego!

Charakteryzator bardzo często wykonuje również klasyczne makijaże, ale z użyciem na scenę lub do kamery. Tu potrzebna jest dodatkowa fachowa wiedza, jakich kosmetyków oraz kiedy użyć, a także na co zwrócić szczególną uwagę. Jak daleko siedzi widz, na którym planie gra dana osoba, jakie będzie oświetlenie lub nałożony filtr, jak zapobiec poceniu się tancerza…

Wizażystka natomiast może być bardziej na bieżąco z trendami w kosmetykach tzw. kolorówce oraz tym, jak malują gwiazdy wyznaczające trendy.

Bardzo trudno jest zdefiniować te zawody i oddzielić  je od siebie jednoznacznie. Tym lepiej! Pokazuje to tylko, że jeśli tylko chcesz możesz zostać jedną i drugą. Posiadając już wiedzę z jednego z tych zawodów na pewno będzie Ci o niebo lepiej przyswajać wiedzę z drugiego, z resztą… ja osobiście nie wyobrażam sobie zrezygnować z jednej z tych dwóch składowych 🙂

A zatem, który zawód lepszy? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie. Nie neguję żadnego z nich, uważam że jedna i druga osoba wykonuje mega robotę.

A Ty kim czujesz się bardziej?…

Obserwujesz już?

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a będziesz otrzymywać różne niespodzianki, jak kody rabatowe, czy dostęp do artykułu Ergonomia miejsca pracy oraz innych zabezpieczonych hasłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *