Ale się pokiełbasiło….
Kto by przypuszczał, że kiedyś będziemy musiały ubierać się całe w plastik, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz klientom.
Tak,sobie. Często mówi się o higienie w naszej pracy, abyśmy to my nie zaraziły czymś innych i oczywiście racja, należy o to dbać. Jednak ochrona samej siebie jest w tej sytuacji równie ważna. Pamiętaj, dbasz o higienę pracy ze względu na klienta, ale przede wszystkim dla siebie.
Pierwotnie miał to być artykuł skupiający się na nowych zasadach naszej pracy i owszem, wymienię je. Jednak wymieniając coraz to nowe, kolejne pozycje uzmysławiałam sobie, jak wiele dodatkowych śmieci zaczniemy generować. Dlatego poszłam o krok dalej i postanowiłam zastanowić się nad ekologicznymi rozwiązaniami dbania o higienę w pracy.
Wiele z wymienionych pozycji wyda Ci się znajome. Pewnie, że tak, ponieważ o higienę w pracy wizażysty/charakteryzatora zawsze trzeba było dbać. Teraz po prostu doszło kilka dodatkowych punktów. Wymieniam, mam nadzieję wszystkie możliwości. W swojej pracy sama dobierasz odpowiednie pozycje, które uważasz za koniecznie i niezbędne.
Kodeks higieny pracy podczas malowania drugiej osoby:
- Przed przystąpieniem do makijażu warto zbadać temperaturę ciała osoby malowanej oraz przeprowadzić krótką ankietę odnośnie styczności z chorymi.
- Każda osoba, która staje się klientem powinna zdezynfekować ręce tuż po przyjściu do studia.
- Częste wietrzenie pomieszczenia.
- Mycie rąk przed i po każdej klientce.
- Obowiązkowa dezynfekcja pędzli – skupiłabym się na produktach medycznych do dezynfekcji, niekoniecznie tych ładnie pachnących drogeryjnych. One mają znacznie mniejszą skuteczność działania.
- Obowiązkowe noszenie jednorazowych gumowych rękawiczek podczas wykonywania makijażu oraz wymiana ich na nową parę przy każdej kolejnej malowanej osobie.
- Obowiązkowe noszenie maseczki zakrywającej nos oraz usta.
- Wymiana maseczki na nową na tyle często na ile to możliwe lub dezynfekcja maseczki wielokrotnego użycia.
- Używanie przyłbicy chroniącej oczy.
- Używanie metalowej podkładki do nakładania oraz mieszania kosmetyków. Unikanie korzystania z kosmetyków bezpośrednio z opakowania (dezynfekcja podkładki po każdej osobie)
- Stosowanie jednorazowych aplikatorów.
- Rezygnacja z poczekalni oraz osób towarzyszących malowanej klientce.
Kodeks higieny pracy podczas przeprowadzania szkolenia:
Oprócz powyższych wskazówek dodatkowo należy zwrócić uwagę na:
- Stanowiska pracy powinny być od siebie oddalone o min. 2 m
- Wszystkie osoby przebywające na zajęciach, które aktualnie nie spełniają roli modela/modelki powinny mieć założoną maseczkę.
- Każda osoba wykonująca makijaż/charakteryzację powinna mieć nałożoną przyłbicę oraz gumowe jednorazowe rękawiczki.
- Każda osoba może używać wyłącznie swoich pędzli, nie jest wskazane dzielenie się nimi z innymi.
- Stanowisko pracy należy wyposażyć w jednorazowy ręcznik, na którym można układać używane produkty oraz sprzęt.
- Bezwzględnie zabrania się używania kosmetyków bezpośrednio z opakowania.
- Każdy kosmetyk powinien zostać najpierw wyłożony na czystą, zdezynfekowaną powierzchnię np. metalową płytkę.
Wszystkie nowo wprowadzone zasady mogą spowolnić naszą pracę. Będziemy w obowiązku przeznaczyć więcej czasu na dezynfekcję i przygotowanie stanowiska pracy. Warto to uwzględniać w harmonogramie pracy.
Jednorazowe vs. wielorazowe?
Jestem bardzo wrażliwa na punkcie jednorazówek, ponieważ nie lubię generować dodatkowych śmieci. Są oczywiście sytuacje, kiedy są one konieczne, ale w miarę rozsądku. Dlatego zaczęłam zastanawiać się, które jednorazowe produkty można podmienić. WAŻNE! To są wyłącznie moje propozycje, które bardzo chętnie z Wami przedyskutuję. Napiszcie proszę, co o tym myślicie.
JEDNORAZOWE SZCZOTECZKI DO RZĘS
możesz również zacząć kolekcjonować szczoteczki po starych tuszach – mają one również wielokrotnie lepszy układ włosków niż te jednorazowe, a następnie umyć i zdezynfekować po każdym użyciu
JEDNORAZOWE APLIKATORY DO BŁYSZCZYKÓW I POMADEK
kosmetyk można nałożyć oryginalnym aplikatorem na zdezynfekowaną metalową płytkę, a następnie użyć zdezynfekowanego pędzelka do nakładania na usta
JEDNORAZOWE APLIKATORY DO EYELINERA
jeżeli jesteś elastyczna, warto przerzucić się na eyelinery w słoiczku, z którego możesz wyjąć część kosmetyku na metalową płytkę. Z eyelinerów w pisaku niestety chyba zupełnie zrezygnuję
RĘKAWICZKI JEDNORAZOWE
w tej kwestii nie mam absolutnie żadnej pewności, ale zastanawiam się, czy wystarczyłaby dezynfekcja oraz umycie dłoni przed i po każdej klientce?
Bezpieczeństwo naszej twarzy
Obostrzenia nakazują noszenie maseczek oraz przyłbic. Pojawiła się jednak na polskim rynku jeden rodzaj przyłbicy, który bardzo mnie zainteresował. Porozmawiałam z wizażystką Anetą Kacprzak, założycielką marki KACASE o innowacyjnym produkcie, który oferuje na swojej stronie internetowej.
Osłonka, którą Pani zaprojektowała, ma dość specyficzny i wyjątkowy kształt. Czy może Pani powiedzieć coś więcej o jej zastosowaniu?
Osłonkę przeciwkropelkową zaprojektowałam niedawno, na potrzeby pracy w warunkach epidemii. Szyjąc w Polsce i kupując materiały u polskich producentów, mogłam szybko zadziałać i niemal od razu odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby.
Moim celem było maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się i przenoszenia mikro kropelek, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pracy makijażysty. Wymiary i kształt Osłonki opracowałam w taki sposób, aby była uniwersalna i służyła osobom o różnej budowie twarzy oraz noszącym okulary. Wykorzystałam wysokiej jakości plastyczną folię transparentną o bardzo dobrych parametrach, której na co dzień używam przy szyciu całej kolekcji akcesoriów dla makijażystów KACASE.
Zależało mi, aby Osłonka wygodnie zakrywała całą twarz, od oczu po brodę oraz aby boki z folii sięgały do uszu. Optymalna grubość i miękkość folii umożliwia utworzenie 4 odpływów powietrza (co przeciwdziała parowaniu Osłonki), a jednocześnie z powodzeniem zakrywa śluzówki oczu, nosa, ust.
Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu w pracy z klientami – pracy w różnych warunkach – dokładnie wiedziałam, jaki efekt chcę uzyskać i co się sprawdzi podczas pracy makijażysty.
Osłonka KACASE łączy więc cechy maseczki z przyłbicą, gdyż zakrywa oczy i nos jak przyłbica, ale również zakrywa usta i nos jak maseczka, co zmniejsza możliwość przenoszenia mikro kropelek. Jest to szczególnie ważne, gdyż wiemy, że makijażysta jest w bliskim kontakcie z osobą malowaną, która często siedzi nieco niżej i nie możemy ryzykować „nachuchania” na nią, co ma miejsce w przypadku przyłbic.
Osłonka zakrywa całą naszą twarz, jest więc idealna w pracy makijażystek, manikiurzystek, fryzjerów i wszędzie tam, gdzie pracuje się w bardzo bliskim kontakcie z klientami.
W ofercie KACASE znajdują się różnego rodzaju organizery. Czy mogą one spełniać dodatkową rolę w czasach, kiedy o higienę naszej pracy należy dbać jeszcze bardziej?
Naturalnie! Najważniejsza jest czystość i higiena, aby osoba malowana miała pewność, że w naszych rękach jest bezpieczna.
Makijażystki i charakteryzatorki pracujące przy długoterminowych projektach (serialach, programach rozrywkowych, spektaklach) bardzo lubią przygotowywać dla każdej osoby jej indywidualny set, używając Kieszonek KACASE lub małych Kosmetyczek. Niewielkie kształty, ale jednocześnie optymalna pojemność umożliwiają oddzielne przechowywanie kosmetyków, pędzli, blenderów. Wystarczy nakleić naklejkę z imieniem i mamy pewność, że każdy ma swój prywatny zestaw. Takie podejście sprawdzi się szczególnie teraz.
Higienę ułatwiają także specjalne dobrane przeze mnie materiały. Najważniejszym atutem KACASE jest rewelacyjna folia, która jest odporna na uszkodzenia, wysoce przeźroczysta, i która jednocześnie doskonale zmywa się wodą z mydłem, płynem micelarnym czy dezynfekuje alkoholem izopropylowym. To samo dotyczy materiałów, z których uszyte są etui na kredki i pędzle; specjalnie przebadane materiały wyjątkowo łatwo utrzymać w czystości. Dlatego Kosmetyczki, Etui, Torby i Osłonki KACASE idealnie sprawdzają się na co dzień, ale także podczas i po epidemii. Czystość, transparentność akcesoriów uspokaja klientów, a makijażystom ułatwia pracę, która jest szybka, sprawna, bez przeszukiwania kosmetyczek.
Dla wszystkich osób, które zapiszą się do newslettera czeka kod rabatowy 10% na zakupy w sklepie KACASE.
Jak utylizować jednorazówki?
Wydawało się, że świadomość ludzi odnośnie ilości produkowanych śmieci powoli wzrasta, aż tu nagle jesteśmy zmuszeni do generowania jeszcze większej ich ilości ze względu na jednorazowe produkty. Postarajmy się w takim razie chociaż o odpowiednią ich segregację. Powyższa tabelka jest jedynie sugestią, do której można się zastosować. Wiem, zdaję sobie sprawę, że ja również niejednokrotnie zużyję wiele jednorazowych szczoteczek, bo będzie tego wymagała sytuacja.
Czy wiesz, jak należy zutylizować zużyte waciki?
Waciki, patyczki (plastikowe, drewniane bądź papierowe), gumowe rękawiczki, jednorazowe maseczki, jednorazowe aplikatory do rzęs, ust etc czyli cały nasz dotychczasowy sprzęt powiększony o kilka dodatkowych pozycji, WSZYSTKIE te pozycje powinny wylądować w koszu ze śmieciami zmieszanymi!!! Jeżeli jesteśmy zmuszone do ich produkcji, to chociaż zadbajmy o ich odpowiednią segregację.
Wygląda na to, że musimy pogodzić się także z większym zużyciem kosmetyków, ze względu na każdorazowe wyjmowanie próbek kosmetyków na paletkę.
Jestem dokładnie w tym samym miejscu co Ty. Przed nami wciąż wiele znaków zapytania. Co nam wolno, a czego nie. Praktyka oraz wymiana informacji między nami pomogą nam ustalić nowe, najlepiej pasujące do nas zasady, dlatego pozostańmy w kontakcie.