Czy mogę zostać wizażystką oglądając tutoriale?

Internet to śmietnisko bezużytecznych filmików, które niekoniecznie zawsze uczą PRAWDZIWEJ wiedzy. A w tym gąszczu znajduje się garstka materiałów które są rzetelne i konstruktywne. Jak je znaleźć i w jaki sposób z nich korzystać? Wydaje się banalne, a jednak jak się okazuje nie zawsze…

Nie wiem co szykuje dla nas przyszłość, ale w obecnych czasach przechodzimy zatrzęsienie w sieci filmików instruktażowych z każdej dziedziny życia czyli tutoriali. Ogólnodostępne do oglądania i ogólnodostępne do produkcji. Dlatego czasami zastanów się dwa razy, kto wykonał dany tutorial i czy warto go oglądać? Na szkolenia, które prowadzę, coraz częściej trafiają osoby z cząstkową wiedzą zaczerpniętą z internetu i wydaje im się, że potrafią malować. Niestety prawda często okazuje się inna.

Czasami spotykam w sieci samozwańczych artystów “wizażystów”, którym wydaje się że potrafią już wszystko. Nie kończąc przy tym żadnej szkoły, ani żadnego kursu. Hmmm….to skąd wiedzą, że wykonują coś dobrze skoro nigdy nie spotkali się z konstruktywną krytyką nauczyciela? Sugerują się ilość lajków pod opublikowanym tutorialem? Marne jury, ludzie lajkują naprawdę dziwne rzeczy.

Zawsze powtarzam na kursach, jak mantrę, że tutoriale są w porządku, sama również je oglądam. Ale nie ma nic ponad naukę w realu. Ponad kontakt z mentorem, który Cię pokieruje na Twojej ścieżce zawodowej.

Oglądając tutoriale zastanawiasz się czasami, kim w zasadzie jest osoba, która go nakręciła? Czy powinna stać się Twoim autorytetem, czy też nie? Co w zasadzie wiesz o osobie, która nagrała dany filmik instruktażowy? Czy ukończyła jakiś kurs/szkołę? Skąd czerpie wiedzę? 

Jest cała masa korzyści, która płynie ze  szkoleń pod czyimś bacznym okiem. Jak choćby:

Na kursie możesz otrzymać certyfikat

Papierek to zawsze dobra rzecz 😉 

Wierz lub nie, ale klientki czasami pytają, jaką ukończyłam szkołę. Klientka nie koniecznie musi kojarzyć szkołę, ale wspominając o tym, że ukończyłaś jakąkolwiek, Twój profesjonalizm w jej oczach rośnie. Tworzysz w ten sposób nić zaufania z klientką.

Pewność siebie

Jeżeli myślisz, że zbudujesz pewność siebie oglądając wyłącznie filmiki na YouTube to jesteś w błędzie. A dowiesz się o tym dopiero, “odpracowując” swoje i uczęszczając do szkoły artystycznej. Spędzając długie godziny na dojściu do perfekcji wykonując czarną kreskę na oku. Wtedy poczujesz co to naprawdę znaczy pewność siebie. Poczujesz również pewność, że możesz zarabiać pieniądze wykonując ten zawód.

Od samego oglądania jeszcze nikt się nie nauczył

Oglądanie filmików to jedno, ale praktyka zawodowa to PODSTAWA! To tak samo, jakbyś tylko oglądała z kanapy treningi Chodakowskiej i spodziewała się, że Twój tyłek sam nabierze innego kształtu… Samo oglądanie tutoriali można potraktować, jako dodatkowy rozwój zawodowy. Bardzo możliwe, że poznasz jakąś nową technikę, ale nie zapomnij jej później również przećwiczyć.

Tutorial, nie powie Ci gdy robisz coś źle

Rozumiem to, że powstaje coraz więcej kursów online i nie mam nic przeciwko nim, ale i tak nie ma nic ponad kontakt personalny z nauczycielem. Który może poprawić sposób w jaki trzymasz pędzel lub ocenić Twój styl pracy, jaki masz kontakt z klientem lub jaka jest Twoja postawa w trakcie pracy.

Połowiczna wiedza w tutorialach

Filmiki instruktarzowe często są nagrane na przyspieszeniu lub składają się z poucinanych kadrów. Co nie pozwala Ci zrozumieć kolejności działania. Innym razem z kolei nie są dokładnie pokazane narzędzia oraz kosmetyki, które były użyte do wykonania makijażu. I dla jasności to wszystko jest OK! Taka jest specyfika tutoriali. Ale właśnie dlatego nie powinny być one podstawą Twojej wiedzy, a jedynie jej uzupełnieniem.

A co ze zniżkami w drogeriach?

Wiele firm oferuje zniżki dla profesjonalistów, ale aby je otrzymać musisz udowodnić, że zajmujesz się makijażem profesjonalnie podsyłając im np. swój dyplom ze szkoły.

Potencjał i możliwości w szkole

Na początku kariery wiadomo, nie będziesz posiadała całego pełnego kufra kosmetyków…są to niemałe pieniądze. Szkoła daje Ci możliwość przetestowania wielu różnych kosmetyków, bo jak wiadomo musi być w nie wyposażona. 

Ponadto szkoła posiada kadrę. Nauczycieli, którzy stają się Twoimi pierwszymi kontaktami zawodowymi. Nigdy nie wiesz, kiedy one mogą zaowocować.

Ceny makijażu

Osoby, które ukończyły szkołę pewniej i świadomiej ustalają swoje ceny. Po pierwsze i najważniejsze, mają z kim skonsultować swoje ceny (z doświadczonym wykładowcą). Po drugie nawet jeśli byś napisała o poradę do osoby, która nagrywa tutoriale, jak wycenić swoją pracę, nie koniecznie może chcieć dzielić się z Tobą taką wiedzą, bo jesteś dla niej zupełnie obca.. A po trzecie, osoby które ukończyły szkołę wiedzą ile włożyły zaangażowania oraz funduszy w zdobycie wiedzy i są bardziej pewne siebie w ustalaniu swoich stawek za usługi.

Wraz z tym, jak social media stają się coraz bardziej wkraczać do naszego codziennego życia, zdobywanie nowych umiejętności wydaje się być coraz łatwiejsze. W gruncie rzeczy obecnie każdy może nazwać się wizażystką lub charakteryzatorką, kto ogląda tutoriale z tej branży. Czy jednak faktycznie jest to takie proste?

Jeżeli faktycznie by tak było, powinnaś już teraz mieć przychody, jak światowej sławy wizażystki.

Zatem odpowiedź chyba jest jasna, czy szkoła jest Ci potrzebna 😉

Obserwujesz już?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *