Ile zarabia wizażystka?

Tak! To TEN artykuł, w którym przedstawiam suche fakty o tym, jak zarabia się w Polsce. Stworzenie tego artykułu przypłaciłam zablokowaniem mojego konta na Facebooku i Instagramie na jakiś czas… ale jak widać opłacało się.

Na wstępie wypada poinformować, skąd wzięłam dane do artykułu. Stworzyłam anonimową ankietę dotyczącą zarobków polskich wizażystek. Informację o ankiecie rozesłałam po wszelkich znanych mi grupach wizażowych na FB. Najwyraźniej przesadziłam trochę z “kolportażem” – 64 grupy wizażowe, w każdej po 3 przypominajki czyli łącznie 192 wpisy na grupach – nic dziwnego, że Pan Facebook potraktował mnie jako spam i elegancko zablokował ;] (też bym tak zrobiła na jego miejscu). A przecież moje intencje były jak najbardziej dobre. Zależało mi wyłącznie na stworzeniu rzetelnej informacji, która wiem, że ciekawi wszystkich, a mogłam to zrobić wyłącznie z Waszym udziałem. Skąd to wiem? Po ilości osób, która odwiedziła witrynę z ankietą oraz po ilości osób, która zapisała się do jednorazowego newslettera, aby otrzymać ten artykuł z wynikami.

Kto odpowiadał na pytania?

Ankietę wypełniło dokładnie 150 osób. Respondent mógł zrezygnować z odpowiedzi na którekolwiek z pytań, dlatego nie w każdym pytaniu grupa statystyczna wynosi dokładnie 150 osób. Wśród ankietowanych nie znalazł się żaden mężczyzna. Ankietowanych jest najwięcej z grupy 18-30 lat.

0 %
poniżej 18 lat
0 %
18-24 lata
0 %
25-30 lat
0 %
31-36 lat
0 %
37-42 lata

Skąd bierze się na cena makijażu?

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę usługi jest zdobyte doświadczenie, czyli kursy i zdobyte umiejętności.  Ale nie tylko. Praca wizażystki to ciągły rozwój i ciągłe doszkalanie się we własnym zakresie. To znajomość trendów, nowinek kosmetycznych, nowych rozwiązań technologicznych. Dodatkowym atutem jest znajomość dziedzin pokrewnych takich jak: historia makijażu, historia sztuki, kulturoznawstwo czy stylizacja. 

Cena makijażu nie powinna być “wyjęta z kapelusza”. Mówi się, że powinna być elementem strategii Twojej firmy. Co to znaczy? Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile chciałabyś zarabiać miesięcznie? Czy myślałaś nad tym, jak osiągnąć tę kwotę? Ile i jakich usług, w jakiej cenie musiałabyś wykonać w ciągu miesiąca? Jeżeli te pytania są Ci obce, potraktuj to jako zadanie domowe na dzisiaj.

Niektórzy twierdzą, że cena usługi wynika z kosmetyków, na jakich pracujesz. Diory, Chanele czy inne YSL, cena winduje w górę. Jeżeli pracujesz na kosmetykach drogeryjnych nie powinnaś szaleć z wygórowanymi cenami. Czy na pewno? Nie zgadzam się z tą opinią. Prawda jest taka, że drogie kosmetyki w niepowołanych rękach nie są w stanie stworzyć dzieła sztuki na czyjejś twarzy i na odwrót. Osoba, która posiada talent potrafi zaczarować swoim makeupem wykonanym na tanich kosmetykach.

Ile kosztuje makijaż?

Czyli to, co każdego interesuje najbardziej – ceny u konkurencji. Rozstrzał odpowiedzi w ankiecie był kolosalny. Ceny wahają się od 40 zł do 300 zł za makijaż. Oczywiście miejsce zamieszkania ma tutaj duże znaczenie – duże miasta dają szersze możliwości – jednakże uważam, że ceny rzetelnie wykonanego makijażu nie powinny schodzić poniżej 100 zł bez względu na miasto (jest to moja osobista uwaga, możesz się ze mną nie zgadzać). Umówmy się, oferujemy usługi ekskluzywne same z siebie. Nie są one konieczne do życia i można się bez nich obejść. A zatem jeżeli ktoś chce sobie zafundować odrobinę ekskluzywności, powinien również mieć świadomość, że nie jest ona najtańsza. 

Jak można się domyślić, większość osób, która wykazała stawki za makijaż poniżej 100 zł nie prowadzi działalności gospodarczej (szczerze nie rozumiem tych osób, które działalność prowadzą, a i tak mają niskie stawki,) i w większości nie stawiają na swój rozwój ponieważ nie uczestniczą w kursach doszkalających, co sprawia, że są cały czas na tym samym poziomie.

Czy jest jakaś górna granica stawki za makijaż? Myślę, że trudno o taką. Jedyne co się zmienia wraz z Twoją stawką, to klientela. Nie próbuj zadowolić wszystkich, tak się nie da. Twoje usługi ze względu na ich wartość powinny być skierowane do konkretnej grupy docelowej.

Średnia cena za makijaż spośród wszystkich odpowiedzi to 128,80 zł. I faktycznie, przeglądając poszczególne odpowiedzi można wyciągnąć wniosek, że najczęściej występująca odpowiedź to 120 zł lub 150 zł za usługę. 

Ile zarabia wizażystka w Polsce?

Średnie miesięczne przychody statystycznej wizażystki w Polsce wynoszą 4849 zł przy miesięcznych kosztach typu ZUS, ubezpieczenie, podatek, czynsz, zakupy kosmetyków, promocja rzędu 1373 zł. Daje nam to 3476 zł dochodu. Czy to dobre zarobki, czy słabe?

Na pytanie, czy jesteś zadowolona ze swoich przychodów?, aż 72% osób odpowiedziało, że nie jest zadowolonych (26% TAK, 2% wstrzymało się od głosu). 

Znalazłam również inne wyniki na TEJ stronie. Proponuję również wypełnić tamże ankietę, aby powiększyć grupę respondentów i zebrać więcej danych.

Szczęśliwi Ci, których dochody nie są zależne od ilości przepracowanych godzin. Przy wykonaniu usług wizażowych, trudno nie łączyć ze sobą tych faktów.

Ile godzin pracujemy?

Statystyczne dochody mogą wydawać się dość niskie, ale patrząc na ilość godzin spędzonych na pracy uważam jednak, że nie jest tak źle. 

Ile średnio godzin pracujesz tygodniowo wykonując makijaże?

0-10h
46.9%
11-20h
32.7%
21-30h
21-30h 8.2%
31-40h
31-40h 2%
powyżej 40h
8.2%
inne
2%

Ile godzin tygodniowo spędzasz na papierologii, promocji siebie, odpowiadaniu na maile etc.?

0-10h
65.3%
11-20h
12.2%
21-30h
21-30h 14.3%
31-40h
31-40h 2%
powyżej 40h
4.1%
inne
2%

Podsumowując wyniki z obu tabel, aż 56,1% ankietowanych pracuje maksymalnie 40h miesięcznie! Jest to ¼ standardowego etatu. Jeżeli w takim razie nie jesteś zadowolona ze swoich dochodów to masz dwa wyjścia. Zacząć pracować więcej godzin, choć to nie jest zadowalające rozwiązanie, lub podwyższyć swoje stawki, na początek o 10-15% jeżeli uważasz, że to nadal będzie stawka odwzorowująca zakres Twoich zdolności. Nie bój się dużych cen – przy odpowiedniej promocji, zawsze znajdą się klientki.

Pomimo tak wielu możliwości, jakie daje nam nasz zawód czyli miejsc, gdzie możemy pracować, nadal występuję mocno zarysowana sezonowość pracy. Na pytanie Ile klientek średnio obsługujesz miesięcznie w sezonie letnim? (sezon letni kwiecień – wrzesień) średnia odpowiedź wynosi 43 osoby, a z kolei w sezonie zimowym? (sezon zimowy październik – marzec) liczba ta spada do 21 osób na miesiąc. Czy tym samym zarobki w okresie zimowym spadają? O to niestety nie dopytałam ankietowanych. Możliwe jednak, że większość osób otrzymuje w tym czasie zlecenia bardziej komercyjne, a nie od indywidualnych klientek.

Zaniżanie cen na rynku

Określenie, z którym na pewno większość z Was się spotkała. Czyli sytuacja, gdy Twoja konkurencja ustala drastycznie niskie ceny względem Ciebie. Czy jest to fair? Zdecydowanie nie. Niskie ceny powinny zostać wyłącznie dla osób, które dopiero się uczą, nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia i pewności siebie w makijażu. Osoby, które dopiero budują swoje portfolio. ALE CO WAŻNE! Taka usługa powinna mieć zaznaczone w ogłoszeniu, że osoba dopiero się uczy, aby klientka wiedziała, na jaki efekt może liczyć. Przyrównam to do sytuacji ze stomatologami. Usługa nie należąca do najtańszych, a wręcz droga. Jeżeli jednak ktoś szuka tańszego rozwiązania, może wybrać się na uczelnię stomatologiczną, gdzie praktykanci ciągle potrzebują “modeli” na zabieg dentystyczny.

Czy prowadzisz działalność gospodarczą?

No i na koniec najbardziej bulwersujące informacje. Dlaczego tak je nazwałam? Ponieważ nie raz spotkałam się z oburzeniem osób płacących ZUS, gdy słyszą o koleżankach po fachu, które pracują na czarno. Prawda jest taka, że tych osób nie jest mało.

60% ankietowanych jest płatnikami ZUS, 34% odpowiedziało, że nie. 6% wstrzymało się od głosu. Czyli co trzecia osoba wśród ankietowanych nie prowadzi działalności gospodarczej. Oczywiście należy pamiętać o osobach, które posiadają działalność bez rejestracji (w przypadku dochodów nie przekraczających 1300 zł brutto każdego miesiąca). 

Jak wiadomo, osoby decydujące się sformalizować prawne swoje usługi, obciążone są dodatkowymi kosztami. 

Obecne stawki ZUS (maj 2020 r.)

co?

Ulga na start

Mały ZUS

Duży ZUS

kiedy?

1-6 miesiąca

7-30 miesiąca

31 – …. miesiąca

ile?

375,00 zł

621,80 zł

1444,14 zł

Nie wspominając o koszcie związanym z prowadzeniem księgowości (min. 120 zł) oraz podatkiem do zapłacenia. Nic dziwnego, że takie osoby denerwują się na myśl o wizażystkach pracujących na czarno. Niemniej jednak myślę, że osoby, które chcą się rozwijać, zarabiać coraz więcej, poszerzać zasięg, prędzej czy później muszą założyć działalność. Z resztą,, żadna spośród ankietowanych osób, która zadeklarowała, że nie prowadzi działalności, nie osiąga średniej stawki przychodów miesięcznych. O czymś to świadczy.

Bardzo mnie interesuje, co o tym myślisz. Jakie dodatkowe wnioski Ci się nasuwają? Zostaw proszę komentarz pod artykułem.

Obserwujesz już?

8 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *