Jak wybrać odpowiednią szkołę beauty?

INTRO: Tak, jak zapowiadałam, czerwiec jest miesiącem niespodzianek i oto kolejna z nich. Bonus dołączony do artykułu 😉

Zacznę może od końca….do tego artykułu dołączone jest coś jeszcze, mianowicie BAZA SZKÓŁ WIZAŻU I CHARAKTERYZACJI. Zrobienie takiej bazy chodziło mi  po głowie bardzo, bardzo długo. Takie zestawienie szkół z naszej branży jeszcze nigdzie nie istnieje. Z racji tego, że artykuł będzie dostępny dla Was przez długie miesiące, możesz go czytać na różnym etapie rozwoju bazy. Obecnie staram się i próbuję nakłonić szkoły, aby zamieściły w bazie więcej informacji na swój temat i liczę na to, że mi się uda 🙂

Sama nie miałam pojęcia, że jest aż tyle szkół beauty w Polsce. A jest ich obecnie aktywnych 64.

Kilka szkół, które znalazłam niestety na daną chwilę nie działają. Są to:

  • Akademia Stylu 
  • Art Color Models 
  • Europejska Szkoła Stylizacji SELECT 
  • Szkoła Makijażu i Charakteryzacji „make-up Artist”

A jedna szkoła niestety poprosiła o wypisanie, mianowicie

  • Pro Academy School Of Makeup

Piszę o tym, abyś miała świadomość wszystkich dostępnych szkół na rynku.

W tym miejscu chciałam podkreślić jedną bardzo istotną dla mnie rzecz. Jak może część z Was wie, ja również uczę w jednej z tych szkół. Jednakże w tworzeniu tej bazy pozostałam zupełnie neutralna oraz transparentna i nie planuję faworyzować żadnej ze szkół. Ostateczną ocenę pozostawiam Tobie.

A teraz do rzeczy, czym kierować się przy wyborze szkoły?

Jest wiele składowych, które warto wziąć pod uwagę:

Po co idziesz do szkoły? 

To jest pierwsze i najważniejsze pytanie. Oczywiście bardzo często zdarza się, że po zetknięciu się w szkole ze światem beauty, Twoje nastawienie może się zmienić, to normalne. Jedni idą dla wizażu, inni dla charakteryzacji, kolejni traktują to tylko jako hobby.  Swoją ostateczną decyzję podejmiesz w zależności od Twoich potrzeb.

Lokalizacja

Czy jesteś gotowa na przeprowadzkę do większego miasta (lub w inny rejon Polski)? Z doświadczenia wiem, że studenci wybierają różne opcje. Niektórzy dojeżdżają na weekendy ze swojego miasta, inni się przeprowadzają. Bez względu na to, o jakiej szkole i w jakim mieście myślisz, na pewno w dużym mieście łatwiej o samorozwój. A z drugiej strony, jeżeli myślisz o obsługiwaniu indywidualnych klientek, to oczywiście wizażystka potrzebna jest również w mniejszych miejscowościach. 

Kadra

Warto zwrócić uwagę na to, kto uczy w danej szkole. Przede wszystkim, czy te osoby są wymienione na stronie? Zobacz, czy możesz znaleźć ich prace lub miejsca, gdzie pracowały. 

Cena

Spektrum cenowe jest ogroooooomne!!!. Serio, przejrzałam ostatnio wszystkie szkoły, jakie są na rynku więc wiem, co mówię 😉 Możesz znaleźć ofertę już za 90 zł miesięcznie, a najdroższe sięgają prawie 1000 zł. Czy to znaczy, że w tych tańszych nauczysz się gorzej? Niekoniecznie. Cena to składowa tego, co oferuje szkoła, na jakich kosmetykach będziesz pracować, ile zatrudnia osób, w jakim mieście się znajduje itd. 

Zwróć również uwagę przez ile miesięcy w roku płatne jest czesne. Niektóre szkoły praktykują czesne 12 miesięcy w roku, czyli również w wakacje.

Są również kursy wizażu na państwowych uczelniach kosmetycznych dostępne za darmo.

Program nauczania

Wiadomo, wizaż i charakteryzacja będą wieść prym, ale warto aby szkoła oferowała coś ponad to. Mogą to być: stylizacja, perukarstwo, fryzjerstwo, historia sztuki, historia kostiumu, marketing, zarządzanie…. Dobry wizażysta posiada chociaż cząstkową (a najlepiej to znacznie większą niż tylko cząstkową 😉 ) wiedzę w powyższych tematach.

Tryb nauki

Na pewno najpopularniejsze w tej branży są zajęcia zaoczne czyli weekendowe. Wtedy takie spotkania najczęściej trwają 8-10 h/dziennie. Do szkół bardzo często zgłaszają się osoby, które pracują na etacie i tym samym, w tygodniu są zajęte. Wtedy rozwiązanie weekendowe jest najwygodniejsze. Zdarzają się jednak szkoły, które oferują tryb wieczorowy lub indywidualny tok nauczania. Coraz częściej spotykane są również zajęcia w trybie dziennym.

Długość trwania szkoły

Najczęstszą formą nauki są szkoły roczne. One faktycznie są w stanie dać Ci podstawy do wykonywania zawodu. Z brakujących rzeczy możesz doszkolić się na dodatkowych, krótkich kursach. Tylko kilka szkół w Polsce oferuje nauczanie dwu oraz trzyletnie,co uważam, że również jest ciekawą alternatywą. 

Komunikacja ze szkołą

Nie zapominajmy, że szkoła to przede wszystkim ludzie. Może się zdarzyć, że wybierasz pomiędzy dwoma szkołami, które mają bardzo podobny program nauczania i ceny również są zbliżone do siebie. Twój wybór pada wtedy na tę, której atmosferę czujesz bardziej. Zwracaj uwagę na ludzi, z którymi się kontaktujesz, jakie otrzymujesz maile z odpowiedzią oraz po jakim czasie. Jeżeli ktoś odpisuje po dwóch tygodniach, to ewidentnie nie okazuje Ci  szacunku. Kontaktując się ze szkołami w sprawie BAZY SZKÓŁ WIZAŻU I CHARAKTERYZACJI, muszę z przykrością stwierdzić że ¼ nie zechciała nawet odpisać. To, że mail zaginął lub trafił do spamu mogę zrozumieć. Jednakże kontaktując się przez Facebook, który daje możliwość zobaczenia, czy odbiorca przeczytał wiadomość, uważam że jest to niekulturalne zachowanie ze strony jakiejkolwiek placówki jeżeli nie odpisuje.

Fakty i Mity odnośnie szkół beauty

Tylko w Warszawie opłaca się iść do szkoły

Mit. W Polsce jest tyle ciekawych i wartościowych szkół, że nie warto ograniczać się do stolicy. Owszem, w Warszawie jest najbogatsza oferta i możliwe, że łatwiej znajdziesz pierwsze zlecenia. Tam też odbywa się większość produkcji filmowych. Z kolei  większa ilość ofert pracy idzie często w parze z większą konkurencją. Poza tym, wizażystki i charakteryzatorki potrzebne są w całej Polsce 😉

W szkole pracujesz na kosmetykach zakupionych przez szkołę

Fakt. Dobra szkoła to taka, która zadba o Ciebie. Przychodząc jako świeżynka, skąd masz wiedzieć, które kosmetyki powinnaś kupić. Całe szczęście, raczej trudno spotkać szkołę, która praktykowała by przynoszenie własnych kosmetyków. Coraz częściej otrzymujesz również zestaw pędzli na start, co myślę jest dobrym rozwiązaniem, choćby ze względów higienicznych.

Idąc do szkoły powinnam umieć już malować.

Bzdura! Mit. Do szkoły beauty, jak z resztą do każdej innej idziesz po to, aby się czegoś nauczyć. Dodam, że to jest również najlepszy moment na popełnianie błędów, bo masz nad sobą osobę, która Cię poprawi i nakieruje. Wiele osób, przychodząc do szkoły, jest już “przeszkolona” przez tutoriale, co owszem, daje im pewne pojęcie o malowaniu, ale tutorial nie powie Ci, gdzie robisz błędy i co możesz robić lepiej. Szkoła uczy pokory, odpowiedniego nastawienia, a Ty możesz przyjść na pierwsze zajęcia kompletnie zieloniutka w tym temacie. Dlatego nie martw się na zapas.

Z zawodu wizażystki/charakteryzatorki trudno jest się utrzymać.

Mit. Wizaż czy charakteryzacja to nie tylko hobby. Część osób faktycznie tak to traktuje po zakończonej edukacji. Wybicie się i zarabianie pieniędzy na malowaniu może nie być łatwe tym bardziej, że konkurencja wzrasta z każdym rokiem, ale jak najbardziej jest to możliwe. Do tego potrzebna jest determinacja i sporo pracy. Jeżeli komuś na tym zależy, to na pewno się wybije. Zajrzyj do artykułu Ile zarabia wizażystka? Tam znajdziesz dokładne dane, ile zarabia przeciętna wizażystka w Polsce.

Warto iść tylko do tych najbardziej znanych szkół

Mit. Tak, jak wspominałam już wyżej, musisz zastanowić się, czego oczekujesz od szkoły. Mniejsze, mniej znane szkoły również mają wiele do zaoferowania. Przede wszystkim kameralną atmosferę, czyli tym samym bliższy kontakt z wykładowcą. Co oczywiście nie przekreśla dużych i znanych szkół, bo jak najbardziej mają one dużo do zaoferowania. I zaufaj mi, poza stolicą również możesz spotkać dobrych profesjonalistów 😉

W szkole beauty są głównie zajęcia praktyczne.

Fakt. Zdarzają się przedmioty poświęcone teorii i owszem jest to bardzo ważne, ale Twój przyszły zawód głównie dotyczy wykonywania makijaży bądź charakteryzacji. To one są clue Twojego zawodu i tak właśnie wygląda większość zajęć.

A gdy już ukończysz szkołę i będziesz trzymała w dłoni dyplom….to dopiero Twoja nauka się zacznie na poważnie 😉 Wizaż i charakteryzacja to dziedziny, w których ciągle trzeba się doszkalać, a do tego dojdzie jeszcze nauka prowadzenia swojego biznesu, o czym również Ci kiedyś opowiem.

Obserwujesz już?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *